O cestovateli Jiřím Baumovi s kurátorem Pavlem Bekem

Kopřivnická auta a cestování – slovní spojení, které spolu vždy souviselo. Již první v Kopřivnici vyrobené motorové exempláře procestovaly kus světa. Muzeum nákladních automobilů Tatra nově nabízí ve svých prostorách výstavu o jedné takové cestě kolem světa. Cestovatel, zoolog a spisovatel Jiří Baum ve 30. letech minulého století procestoval čtyři z pěti kontinentů se svou Tatrou 72. Nejen o Jiřím Baumovi jsem si povídala s kurátorem výstavy, Pavlem Bekem.

Bruno Sojka (1909–1951)

Tímto příspěvkem chceme připomenout 115. výročí od narození Bruna Sojky, automobilového závodníka, který v poválečném vývoji závodní činnosti Tatry výrazně ovlivnil výsledky tatrováckého týmu v letech 1949–1951.

Tonda Slezák - majitel prvního prototypu T 162

Už jsme na webových stránkách našeho muzea představili několik tatrováckých příznivců a nadšenců, kteří nám mají o tatrovkách co vyprávět. Dnes vás ovšem seznámíme s někým, kdo nejen že rád vypráví, ale byl i několikrát aktivním účastníkem zásadních akcí, které se v muzeu čas od času uskuteční. Objevil se při návozu tatrovek do Muzea nákladních automobilů Tatra v dubnu roku 2021, přijel i na akci „kulový blesk” tento rok v červnu. Byl všude tam, kde bylo zapotřebí síly, kde bylo zapotřebí navigátora při manévrování tatrovek, zároveň se nebál usednout za volant, bylo-li zapotřebí nebo jste ho zahlédli s fotoaparátem v ruce… A k tomu vždy přihodil nějaký příběh o svých tarovkách. Takový je Antonín Slezák, prostě Tonda.

ROZLOUČENÍ S NEPOSTRADATELNOU DUŠÍ MUZEA

Stanislav Monsport byl nejen pracovníkem Technického muzea Tatra Kopřivnice, kde strávil většinu penzijního života, ale především veselým člověkem, který prožil pestrý a bouřlivý život muzikanta. Rovněž byl organizátorem mnoha společenských akcí v rámci tzv. Závodního klubu ROH, které mělo své sídlo v dnešní Ringhofferově vile, kde se za doprovodu živé hudby konaly bujaré taneční zábavy. Stejně jako většina lidí v regionu i on strávil velkou část profesního života v automobilce Tatra, k níž citově přilnul.

Sbírka osobáků žije – VI

Pro fanoušky našich expozic a milovníky historie vozidel Tatra máme další skvělou zprávu. Před několika dny se podařilo do sbírky získat další neuvěřitelný unikát. Jedná se o Tatru 613 prvního provedení, tzv. „chromku“. Na tom by nebylo asi nic tak zvláštního, ale důležité je, v jakém stavu jsme ji, opět díky aktivitám Ondřeje Skácele, získali.

Sbírka osobáků žije - V

V minulém příspěvku jsme s radostí oznamovali, že naši sbírku obohatila Tatra 603-2 „Šilhavka“, tedy druhé provedení poválečné osmiválcové legendy. Možná ještě větší radost máme z toho, že se po několikaměsíčním jednání podařilo úspěšně dotáhnout i akvizici prvního provedení – dle mnohých nejkrásnější – Tatry 603, tzv. „třísvětlovky“. V minulém týdnu se tak tento vůz přestěhoval od původního majitele do sbírkového depozitáře.

Nenahraditelný muž v pozadí

„Až budete v naší expozici obdivovat například autobus HB 500, třístrannou sklápěčku T 138, ikonický oranžový sklápěč T 148, Tatru 813 „Drtikolku“ a další nádherně zrestaurované vozy či podvozky nebo motory, tak vězte, že nenápadným, ale veledůležitým mužem, díky kterému se tohle vše podařilo, je pan Ondřej Skácel.“

SÍLA TATRA: Nová interaktivní kniha Radomíra Smolky

Není kniha jako kniha. SÍLA TATRA – světu slavnostně představena a pokřtěna hercem Vladimírem Kratinou 7. června 2024 – má všechna nej… Jako první a jediná se věnuje historií výroby nákladních automobilů zároveň v kontextu s kopřivnickou expozicí nového muzea Tatra. Jedinečná je svým obsahem, který si můžete přečíst, zároveň poslechnout i virtuálně prozkoumat. Pojďme si společně představit výjimečného průvodce Muzeem nákladních automobilů Tatra, který vznikl rukou velkého tatrováckého srdcaře, pana Radomíra Smolky. Pod designem a grafickou úpravou publikace je podepsáno PROFURE studio pod vedením Zdeňka Mička.

NOVÝ EXPONÁT: „Naštěstí jen jedna“

Jediným exponátem, který v rámci akce „kulový blesk“ žádný jiný nenahrazoval, ale naopak počet rozšířil, je podvozek vozidla Tatra 116. Ten byl vyroben jen v jediném prototypovém kusu, a měl být předobrazem celé řady neplněpohonných vozidel s konvenční koncepcí podvozku, tedy s tuhými nápravami, odpruženými podélnými listovými pery. Zajímavost konstrukce spočívala i v té době progresivní trambusové budce, ale hlavně v umístění vzduchem chlazeného plochého motoru za přední nápravou pod ložnou plochou.

Sbírka osobáků žije – IV

Možná to bude pro mnohé překvapení, ale ve sbírce osobních vozidel Tatra donedávna chyběly vozy řady Tatra 603. Jediným zástupcem v expozici byla dlouhá léta jen závodní verze B5 z roku 1967, kterou doplnila T 603-2 z roku 1971 (tedy v provedení s „širokou“ maskou a hladkou kapotou), pořízená v rámci sbírky Jiřího Hlacha. V depozitáři je pak ještě vrak jednoho z exemplářů první série z roku 1956, přičemž jeho případná komplexní restaurace do původního stavu by spíše hraničila s výrobou repliky.

NOVÝ EXPONÁT: „Nejznámější Tatra“

Troufneme si tvrdit, že zřejmě nejznámější tatrovkou je jednostranný sklápěč Tatra 148. A to nejen pro své krásné a ladné tvary, ale i proto, že jako plastová hračka provází již několik generací kluků a holek. Bohužel ve sbírce samotné automobilky toto provedení dlouho chybělo, přičemž nebylo zastoupeno ani ve sbírce Jiřího Hlacha, pořízené v roce 2015.

Sbírka osobáků žije – III

V nově navržené expozici osobních automobilů Tatra by měla mít své místo i unikátní Tatra 624. Vznikla v polovině osmdesátých letech pouze v jednom kusu pro potřeby záchranného týmu AMK Narex. Ten stál i za vznikem záchranářských variant značených T 623, odvozených od luxusních limuzín Tatra 613. Tým Narex působil v roli zabezpečení zejména okruhových závodů, a to včetně Formule 1 na maďarském Hungaroringu.

120 let od narození Ericha Ledwinky

Dne 15. července 2024 uplynulo 120 let od narození automobilového konstruktéra, inženýra, pilota a automobilového závodníka Ericha Ledwinky, který se významně zapsal do konstrukční historie podniků Závody Tatra a. s., Závody Ringhoffer-Tatra a. s. a Steyr-Daimler-Puch AG.

Sbírka osobáků žije – II

Vedení Tatra Trucks a její majitelé stále pokračují v podpoře historického odkazu automobilky a ročně investují nemalé finanční prostředky jak do nákupu cenných historických modelů, tak i do jejich postupných oprav, či komplexních renovací. V loňském roce byla do sbírky pořízena dvě vozidla, patřící rodině Smékalů z Brna. 

NOVÝ EXPONÁT: Základ nové řady

V rámci akce „Kulový blesk“ na počátku června letošního roku došlo i k výměně exponátů v tematickém celku věnujícímu se Tatře 815. A náhrada zapůjčeného vozu od pana Trlicy je vskutku unikátní a pro novodobou historii automobilky (myšleno po roce 1989) zásadní. 

Sbírka osobáků žije – I 

Mohlo by se zdát, že díky více než pěti letům prací na projektech nového Muzea nákladních automobilů Tatra (MNAT) a stavbě depozitáře pro restaurovanou národní kulturní památku Slovenskou strelu se začalo zapomínat na sbírku osobních vozidel Tatra a její prezentaci. Opak je však pravdou, což si dovolím shrnout v několika na sebe navazujících příspěvcích.