Rok 2024 v číslech:
- MNAT: 92,6 tis. vydaných vstupenek včetně společných prodaných v MOAT (z toho 62 % pouze vstup do MNAT)
- MOAT: 51,4 tis. vydaných vstupenek včetně společných prodaných v MNAT (1. 4. – 31. 12. 2024 pod Muzeum Novojičínska), celkem s návštěvnosti od 1. 1. – 30. dubna 2024 (provozovatel Regionální muzeum v Kopřivnici, o. o. s.) 64,2 tis. vydaných vstupenek (z toho 46 % pouze pro vstup do MOAT)
- Společných vstupenek (MOAT + MNAT) bylo celkem 34,9 tis. (z toho 59 % vydaných v MOAT)
- Placených komentovaných prohlídek ve Slovenské strele bylo: 1390 osob (1584 včetně vstupů zdarma). Počet návštěvníků depozitáře na základě platných vstupenek do expozic Muzea Tatry není evidován.
Vzhledem k složitosti situace v souvislosti s připojením nového objektu MOAT a nejistoty ohledně délky provozu před diskutovanou rekonstrukcí, tak se kromě muzejní noci, která se konala také v expozici MOAT a vánočních komentovaných prohlídek, veškeré aktivity odehrávaly v objektu nebo u objektu MNAT. Proto i následující shrnutí se týká pouze MNAT.
AKCE:
- 57 skupin v rámci edukačních programů v MNAT
- 9 přednášek v MNAT
- 6 výstav v MNAT
- 4 koncerty v MNAT
- 30 evidovaných prohlídek v MNAT (prohlídky v MOAT nebyly evidovány),
- 15 tematických akcí (Fajné léto, Den s hrdiny, Runtor, Křest knihy Síla Tatra, Muzejní noc, ...)
Expozice Muzea nákladních automobilů Tatra se jako v předchozích letech těšila velkému zájmu laické i odborné veřejnosti. V průběhu roku proběhla také řada doprovodných kulturních a vzdělávacích akcí pro školy, organizované skupiny i pro širokou veřejnost.
První červnový týden bylo muzeum pro návštěvníky uzavřeno, aby proběhla dlouho plánovaná a logisticky náročná obměna exponátů. Pět stávajících zapůjčených exponátů nahradily nové, a to zrenovované tatrovky ze sbírky Tatra Trucks a.s., navíc přibyl i podvozek prototypu dvounápravového valníku Tatra 116.
Náročný týden byl ukončen slavnostně – křtem knihy „Síla Tatra“ a Muzejní nocí, v průběhu které se obměněná expozice představila široké veřejnosti.
Křest knihy „Síla Tatra“
Interaktivní kniha „Síla Tatra“ je věnovaná expozici Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici i historii výroby nákladních automobilů Tatra od počátků až do současnosti a vydalo ji Muzeum Novojičínska. Rozsáhlá publikace o 550 stranách je členěna do 14 kapitol, stejně jako expozice muzea do 14 tematických celků. Kniha obsahuje spoustu zajímavostí, které jsou k dispozici jak v běžném textu, tak prostřednictvím rozšířené reality. Další možností je stáhnout si celou audioknihu v délce 7 hodin a namluvenou hercem a dabérem Jiřím Hromadou.
Slavnostního křtu knihy v pátek 7. června se kromě autorů, tedy autora textu Radomíra Smolky, designéra Zdenka Mička a grafika Lukáše Adamíka, zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje, Muzea Novojičínska, Muzea nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. Především ale vzácní hosté, kteří knihu pokřtili – dlouholetý ředitel Technického muzea v Kopřivnici Karel Rosenkranz a herec Vladimír Kratina.
Křest známky Karla Lopraise
Česká pošta vydala 14. února 2024 u příležitosti nedožitých 75. narozenin Karla Lopraise písmenový poštovní aršík. Slavnostní představení známky proběhlo ve čtvrtek 15. února 2024 za účasti zástupců pošty, města Kopřivnice, Muzea Novojičínska, Tatra Trucks, a.s. a především rodiny, přátel a kolegů. Námětem aršíku je právě Karel Loprais sedící za volantem upravené tatrovky s názvem Puma, na pozadí aršíku je zjednodušená mapa závodu Rallye Paříž-Dakar. Křest proběhl i za účasti celostátních a místních médií právě před vítěznou Tatrou 815 4x4 se startovním číslem 607, se kterou poprvé v roce 1988 Karel Loprais spolu s posádkou slavnou motoristickou soutěž vyhrál.
Zájemci si mohli příležitostný aršík zakoupit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu České pošty a po slavnostním křtu nechat přítomným autorem návrhu Petrem Ptáčkem podepsat.
VÝSTAVY
V první polovině roku byla na galerii muzea k vidění výstava „Na dvou kolech“, uvedená již v předchozím roce. Výstava mapovala historii výroby kol v Kopřivnici a představila firmu BIKE FUN International, která v Kopřivnici působí již 30 let a prezentovala exponáty dokládající vývoj a rozmanitost výroby.
V lednu proběhla slavnostní vernisáž výstavy „Tatra ve službách skautů“. Ve spolupráci se Skautským střediskem Kopřivnice vznikla výstava mapující více než stoletou historii kopřivnického skautingu.
V Kopřivnici nemají skauti jedno stálé tábořiště, které by obsazovali opakovaně, ale již celá desetiletí hledají a objevují vhodná místa v různých koutech naší vlasti. Putování s sebou nese jistou náročnost, kterou neuměl a neumí splnit lecjaký nákladní automobil. Výstava tak dokumentovala nejen místní skautskou historii, ale především vývoj a schopnosti výrobků kopřivnické automobilky. Brodit řeky, projet mokřinami, strmě stoupat lesními cestami – právě tyto ojedinělé vlastnosti tatrovek i zručnost jejích řidičů dokládala výstava a na dvou obrazovkách prezentované filmové záběry. Na mnoha fotografiích a videích byly k vidění různé typy tatrovek, od těch nejstarších, jako byla Tatra 111, Tatra 128, přes ikonické Tatry 138 a 148, až po T 813 Kolos a moderní Tatru 815. Tatry pomáhaly nejen při převozu a budování skautských táborů, ale také při výstavbě nového skautského centra Vanaivan v letech 2008-2011.
Kromě zmíněných fotografií a filmových záběrů zaplnily galerijní prostor muzea také podrobné zápisy z kronik, knihy, dopisy i oficiální dokumenty. Pravou atmosféru několikatýdenních táborů v divočině navodily ešusy, svítilny, kufry, nosítka, plachty, bedny pro přepravu materiálu a jiné předměty na skautských táborech běžně používané.
U příležitosti výstavy „Tatra ve službách skautů“, konané od 24. ledna do 30. září 2024, vznikla píseň TÁÁ TRÁÁÁ místních Galia Brothers a jejich kolegů, videoklip k písni z autentických záběrů a fotografií zrežíroval a sestříhal Jan Husták. Píseň i videoklip měli slavnostní premiéru na vernisáži výstavy 23. ledna.
Výstavu mapující putování skautů vzápětí vystřídala výstava další, věnovaná významnému cestovateli, jehož osud je s kopřivnickou automobilkou Tatra neodmyslitelně spjat. Vernisáž výstavy „Cestovatel Jiří Baum“ proběhla 24. října 2024 a výstava probíhala do února 2025.
Prostřednictvím mnoha fotografií a dokumentů byl přiblížen život známého meziválečného cestovatele a jeho rodinné zázemí, které mu umožnilo věnovat se vědecké činnosti i cestování. Prezentovány byly samozřejmě především cestovatelské aktivity Jiřího Bauma a jeho manželky. V průběhu 20. let a první poloviny 30. let 20. století podnikl cesty po Africe, Severní Evropě, Španělsku a Maroku, a to Tatrou 12 a Tatrou 54.
Hlavní část výstavy byla zaměřena na expediční vozidlo Tatra 72, které Jiří Baum zakoupil od Závodů Tatra a spol. v roce 1934 a které vlastnil až do okupace. Na základě výkresů byl zhotoven 3D model vozidla ve velikosti 1:18, umístěný v rámci expozice. Vůz, kterému manželé láskyplně říkali „Miss Australia“.
V průběhu roku 2024 stále probíhala venkovní výstava „Osobnosti Tatry“, věnující se historii kopřivnické automobilky a osobnostem, které se zásadním způsobem podílely na jejím rozvoji. Hugo von Röslerstamm, Leopold Sviták, Hanuš Ringhoffer a především Hans Ledwinka stáli u zrodu, případně se zásadně podíleli na rozvoji Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, tedy Kopřivnické vozovky.
Muzeum kromě galerijního prostoru v patře disponuje dalším zajímavým výstavním prostorem. V multifunkční místnosti kromě různých doprovodných programů pro děti i dospělé probíhají právě výstavy. V roce 2024 to byly hned dvě - „Tatra ve službách UNPROFOR“ a již podruhé také putovní „Technická herna na cestách aneb fyzika hrou“.
Od dubna do října 2024 probíhala v multifunkční místnosti výstava pod názvem „Tatra ve službách UNPROFOR“. Fotografie a množství autentických předmětů prezentovalo poselství mise „United Nations Protection Force“ a využití vozidel značky Tatra ve prospěch humanitární mise. Mírová operace OSN působila na území bývalé Jugoslávie v letech 1992 až 1995 a jejím hlavním úkolem byla ochrana civilního obyvatelstva a zajištění doprovodu konvojů s humanitární pomocí.
Od prosince 2024 výstavu fotografií nahradila výstava interaktivní, určená nejen dětem, ale všem zájemcům o vědu, mechaniku a různé fyzikální zákonitosti, „Technická herna na cestách aneb fyzika hrou“. Putovní výstava zapůjčená z Technického muzea v Brně hravou formou představovala a vysvětlovala základní fyzikální zákonitosti ze světa elektřiny, mechaniky, optiky, akustiky nebo magnetismu. Hlavní důraz bývá u této výstavy kladen na interaktivní činnost návštěvníka, který může s pokusnými modely volně manipulovat, sledovat výslednou reakci, pozorovat a poznávat. Výstava byla přístupná veřejnost v rámci běžného vstupu, ocenili ji nejen školáci, ale také dospělí návštěvníci.
EDUKAČNÍ PROGRAMY, PROGRAMY PRO DĚTI
Muzeum má ve stálé nabídce 8 edukačních programů, a to jak ke stálé expozici, tak tematicky zaměřené. Jsou určeny jak pro mateřské, základní a střední školy, tak pro různé zájmové skupiny, kluby seniorů, příměstské tábory a další. Edukace jsou vždy na základě konkrétních požadavků přizpůsobeny okolnostem, věku účastníků i zájmovému zaměření.
Programy ve stálé nabídce bývají doplněny o programy dočasné, ke konkrétním výstavám, v roce 2024 to bylo k výstavě „Tatra ve službách skautů“. Po dobu trvání výstavy byly návštěvníkům k dispozici pracovní listy, ukázky tzv. „skautských odborek“ a také vystřihovánka.
Veškeré informace o programech jsou zveřejněny na webových stránkách, bývají zasílány elektronickou formou i distribuovány formou tištěných brožur do školských zařízení, brožura edukačních programů je stále k dispozici na recepci muzea i v multifunkční místnosti nebo při různých akcích.
Pravidelné workshopy se konají vždy v období prázdnin, ať už jarních, podzimních nebo v období Velikonoc, také v rámci programu Muzejní noci. Pro návštěvníky bývají připraveny pracovní listy, zábavné kvízy, vyzkoušet si mohou svou zručnost při práci s interaktivními jeřáby, postavit puzzle, těm nejmenším jsou k dispozici omalovánky i autíčka.
Měsíc duben patří v muzeu již tradičně organizaci BESIP a jejím preventivním dopravním programům, určeným pro žáky 1. stupně základních škol. Zvláštní pozornost bývá věnována právě dětem jako účastníkům silničního provozu, a to ať už jako chodců, nebo cyklistů. Děti po krátkém povídání, zhlédnutí edukačních videí a absolvování krátkého zábavného kvízu bývají odměněny praktickými dárky, nejčastěji různými reflexními prvky na aktovku nebo kolo.
Komentované prohlídky, „Muzeum jinak…“
V průběhu letních prázdnin bývá již pravidelně Muzeum nákladních automobilů Tatra přístupné i v pondělí, kdy bývají běžně muzea veřejnosti uzavřená. Zájemcům byly opět nabídnuty dvě varianty komentovaných prohlídek – odborná s kurátorem nebo edukačně zaměřená s edukátorkou. Mimořádnost prohlídek je nejen v neopakovatelné atmosféře pro ostatní návštěvníky uzavřeného muzea, ale také v možnosti nahlédnout do zákulisí pondělního provozu, kdy probíhá údržba exponátů a expozice, připravují se výstavy a podobně.
Obdobný koncept komentovaných prohlídek byl zájemcům nabídnut také v předvánočním čase – lákadlem byla nejen večerní atmosféra uzavřené expozice, ale také osoba konkrétního průvodce, ať už kurátorů, vedoucího pobočky nebo edukátorky. Každá z prohlídek tak byla jedinečná.
Slovenská strela
Veřejností hojně vyhledávané byly speciální komentované prohlídky národní kulturní památky, motorového vozu Slovenská strela. Od května proběhlo téměř 200 komentovaných prohlídek Slovenské strely, které si nenechalo ujít skoro 1600 návštěvníků. V průběhu sezony a nejnavštěvovanějších dní byly nabízeny a konaly se i tři prohlídky denně. Účastníci prohlídek měli možnost nahlédnout a seznámit se s interiérem mimořádné národní kulturní památky. Kapacita komentovaných prohlídek je z provozních i bezpečnostních důvodů omezena na 10 osob současně a je nutné dbát na dodržování návštěvního řádu.
Kromě komentovaných prohlídek byl po celý den zpřístupněn depozitář, kdy mají návštěvníci možnost prohlédnout si Slovenskou strelu z bezprostřední blízkosti.
Festival muzejních nocí
Asociace muzeí a galerií České republiky organizuje tradičně v průběhu května a června Festival muzejních nocí, v rámci kterého bývají zdarma zpřístupněny muzea a galerie po celé republice. Muzeum nákladních automobilů Tatra se do akce pravidelně zapojuje a expozice muzea i zajímavý doprovodný program bývají především místními občany hojně navštěvovány. K dispozici i tentokrát byli kurátoři muzea, pro dětské i dospělé návštěvníky byly připraveny zábavné úkoly a kvízy, pracovní listy. Kdo chtěl, mohl na montážním lehátku nakouknout na podvozek hasičské Tatry 805. Sbor dobrovolných hasičů Petřvald přijel předvést zásahový vůz Tatra CAS 20 Terrno.
Muzejní noc 2024 však byla především prezentací nových exponátů, které byly v průběhu předešlého týdne do expozice instalovány. Program navázal na proběhlý křest knihy Síla Tatra, zájemci o knihu si ji mohli zakoupit a nechat autory podepsat.
Technotrasa, surová krása
Muzeum nákladních automobilů Tatra je zapojeno do projektu Moravskoslezského kraje „Technotrasa, surová krása“, který propojuje technické památky a místa připomínající technickou a řemeslnou vyspělost kraje. Muzeum se pravidelně prezentuje na workshopu Technotrasy v rámci březnového veletrhu cestovního ruchu Dovolená a zapojuje se do akce Den s Technotrasou, který tradičně probíhá v květnu v Dolní oblasti Vítkovic.
V neděli 16. června se uskutečnil u Muzea nákladních automobilů Tatra Kopřivnice již třetí ročník akce „Hrátky s tátou a tatrou“. Akce bývá pravidelně součástí série akcí Fajne léto v rámci projektu Moravskoslezského kraje „Technotrasa, surová krása“ a probíhá ve spolupráci se Skautským střediskem Kopřivnice.
U příležitosti Mezinárodního dne otců se konal další sraz plastových tatrovek a proběhlo odpoledne plné soutěží, hudby a zábavy. Sešlo se téměř šedesát plastových tatrovek různých barev i různého stáří, se kterými děti společně s tatínky, ale také dědečky nebo maminkami soutěžily a plnily různé úkoly. Připravena byla jízda zručnosti, slalom mezi tatrováckými pneumatikami, slalom s opileckými brýlemi mezi překážkami, jízda na cíl i koulení pneumatik. Každá soutěž byla vyhodnocena zvlášť a vítězové byli odměněni hodnotnými cenami. Na závěr byla vyhodnocena nejkrásnější tatrovka, a že některé byly opravdu krásně nazdobeny. Poté následovala spanilá jízda všech tatrovek kolem soutěžní plochy u muzea.
O hudební doprovod se v průběhu celého odpoledne postarala štramberská kapela Ostopět, soutěže pohotově komentoval a akci moderoval Roman Pastorek. V rámci doprovodného programu svůj speciální vůz představil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, činnost prezentovala a preventivní program si připravila organizace BESIP, návštěvníci akce se mohli svézt veteránem značky Tatra nebo se zabavit na nafukovacích sportovních atrakcích. Upoutávku na svou budoucí výstavu v muzeu si připravil sběratel historických bicyklů Petr Šimpach, prezentovaly se místní organizace a spolky, originální výrobky svých klientů prodávala Effatha, sociálně terapeutická dílna Slezské diakonie z Kopřivnice. Děti si mohly nechat namalovat něco na obličej nebo vyzkoušet nakládání nákladu pomocí interaktivních jeřábů.
Kromě Muzea Novojičínska, Muzea nákladních automobilů Tatra a dalších poboček se prezentovala také některá další zastavení Technotrasy, například Krajina břidlice nebo Pivovar Koníček, jehož produkty ocenili v horkém červnovém odpoledni především soutěžící tatínci.
Den s hrdiny
V rámci celodenní akce „Den s hrdiny“, která proběhla u muzea v pátek 21. června, měli návštěvníci ojedinělou možnost vidět ukázky techniky, výstroje a výzbroje Policie České republiky, Armády České republiky a Hasičského záchranného sboru, také Zdravotnické záchranné služby, Celní správy a Vězeňské služby. Svou činnost prezentovaly mnohé další organizace, jako Letiště Mošnov, organizace BESIP, Český červený kříž, Slezské zemské muzeum, Vojenský opravárenský podnik a také Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
Za přítomnosti hejtmana Moravskoslezského kraje, starosty města a vedení jednotlivých bezpečnostních složek svůj služební slib složili noví policisté a oceněni byli příslušníci bezpečnostních sborů.
V rámci programu mohli návštěvníci zhlédnout ukázky výcviku služebních psů i ukázku bojového výcviku Armády České republiky. V průběhu dopoledne byly pro pozvané školní skupiny připraveny zábavné úkoly a soutěže. Pět úspěšných školních tříd bylo oceněno dárkovým poukazem na edukační komentovanou prohlídku muzea.
DOPROVODNÉ KULTURNÍ AKCE
PŘEDNÁŠKY
V průběhu roku proběhla řada přednášek věnovaná automobilismu, historii města i známým osobnostem, které měly na vývoj automobilky a města nesporný vliv.
První z přednášek byla věnována bratrům Guttmanům a vzestupu podnikatelského rodu, přednášel profesor Filozofické fakulty Ostravské univerzity PhDr. Aleš Zářický, Ph.D.
Další dvě přednášky o rodu Ringhofferů si připravil kurátor Muzea nákladních automobilů Tatra Kopřivnice Mgr. Pavel Bek, Ph.D. Představil osobnost Hanuše Righoffera, který patřil v meziválečném období k nejvlivnějším postavám hospodářství, průmyslu i bankovnictví v Československu. Působil také na pozici generálního ředitele Kopřivnické vozovky a.s., Závodů Tatra a.s. a poté Závodů Ringhoffer-Tatra a.s., předchůdcem dnešní automobilky.
Muzejní hrátky s pamětí
V rámci Národního týdne trénování paměti proběhla v březnu přednáška věnovaná tématice trénování paměti a mozkového joggingu. Téma jen zdánlivě nesouvisí s automobilismem či muzejnictvím. Lektorka a trenérka paměti Lucie Kazlepková si pro posluchače připravila různá zábavná cvičení zaměřená na dopravní prostředky a automobilismus, na vozidla značky Tatra a jejich historii. Posluchači se naučili a hned si v praxi vyzkoušeli jednoduché mnemotechniky pro snadné zapamatování.
Body, které nechceš!
Měsíc duben bývá již tradičně věnován bezpečnosti v dopravě. V roce 2024 se kromě programů pro děti konala 9. dubna také přednáška Pavla Blahuta z organizace BESIP pro dospělé nazvaná „Body, které nechceš!“. Akce určená všem aktivním řidičům i ostatním účastníkům silničního provozu seznamovala s novinkami, platícími od ledna 2024, a největší změny nastaly právě v bodovém systému.
Po stopách
Šest let kopřivničtí skauti navštěvovali místa, kde jejich oddíl uplynulých 60 let tábořil. Od Humenného přes Oravu a Malou Fatru, Beskydy a Jeseníky až k Šumavě a Krušným horám. Příběhy a povídání z historie kopřivnických skautů si pro posluchače připravil vůdce Skautského střediska Kopřivnice Bc. Kryštof Hyvnar a přednáška „Po stopách“ tematicky doplnila probíhající výstavu „Tatra ve službách skautů“.
Živá Afrika – výročí expedice
V roce 2024 uběhlo již třicet let od chvíle, kdy se na cestu po Africe vydala expedice známá jako „Živá Afrika“. Expediční vozidlo je jeden z exponátů muzea, a právě před ním se ve středu 24. dubna konalo neformální setkání účastníků expedice. V průběhu celého dne měli návštěvníci možnost zhlédnout připravenou prezentaci, promluvit si s účastníky expedice a nahlédnout do interiéru obytné nástavby vozidla.
V pátek 6. prosince, přesně třicet let od návratu expedice z cest, se všichni její účastníci sešli na přednášce „Expedice Živá Afrika“, určené široké veřejnosti. Návštěvníci přednášky se mohli stejně jako v dubnu seznámit s expedičním vozidlem a jeho obytnou nástavbou. Na závěr byla pořízena společná fotografie všech účastníků besedy, zájemci si o ni mohou požádat emailem.
Všechny přednášky jsou se souhlasem přednášejících natáčeny a videozáznamy poté k dispozici na webových stránkách muzea.
KONCERTY
Májové muzejní notování
Expozici muzea si pro svůj podvečerní koncert v pátek 24. května vybral kopřivnický ženský pěvecký sbor Cantus Venuste. Představil se společně s Dětským pěveckým sborem Gaudium z MIS Music Kopřivnice pod vedením sbormistra Jiřího Najvara. Na programu „Májového muzejního notování“ byly převážně lidové písně, čestným hostem programu byla heligonkářka Eva Chmelová.
Svatováclavský hudební festival
Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu zavítaly na podzim hned třikrát do muzea. Posluchači se mohli těšit na jazz i klasickou hudbu.
V září to byl jazz a kapela Machina Mundi ze Skandinávie, která představila svůj projekt INSPIRACE WEATHER REPORT z aktuálního alba. Špičkový mezinárodní kvartet sklidil mezi posluchači velký úspěch.
Říjnový koncert patřil Bennewitzovu kvartetu a jeho Velkolepé komorní hře Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají vítězství v prestižních soutěžích i pochvalné hlasy kritiky.
Druhá listopadová sobota byla věnována hudebnímu odkazu sefardských Židů, který představilo uskupení Misterios del Amor. Hudba na pomezí klasického, lidově-tradičního a jazzového žánru nabídla posluchačům aspoň krátkodobý výlet od reality do vzdálených a cizokrajných končin.
Divadelní přehlídka Kopřiva
Jeden z nejstarších divadelních festivalů v České republice opět zavítal v pátek 26. dubna do našeho muzea, tentokrát Divadlo Piki s představením „Plechová Mína“. Představení sklidilo mezi malými i velkými diváky velký úspěch. Festival k nám s představením určeným dětem zavítal již podruhé, mohlo by se jednat o začátek zajímavé tradice.
PUBLICITA A ZÁJE MÉDIÍ
Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice se i v roce 2024 těšilo zájmu místních i celorepublikových médií, a to nejen při konání zajímavých a významných akcí, v hledáčku médií je také expozice a její exponáty. Expozici pravidelně navštěvují novináři odborných motoristických nebo cestopisných časopisů, o dění v muzeu pravidelně informují různé rozhlasové stanice.
V loňském roce byly médii nejsledovanější dvě akce, a to křest poštovního aršíku Karla Lopraise a Fajne léto, Hrátky s tátou a tatrou, kdy se konaly přímé vstupy do televizního vysílání – ať už ze slavnostního křtu nebo přímo ze soutěžního klání plastových tatrovek.
Od počátku si muzeum klade za cíl stát se kulturní a vzdělávací institucí, která bude vyhledávána nejen turisty a fanoušky automobilismu, ale která se stane nedílnou součástí kulturního života ve městě.
Vypracovala: Lucie Kazlepková, 22. ledna 2025 (doplnění statistik Lukáš Filip)