Nové akce

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél meandrující Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury. V květnaté krajině lužních lesů se v polovině 18. století rodí nový barokní zámek, který si díky uměnímilovným aktivitám svých majitelů brzy vysloužil označení „malá Vídeň“. 

 

Více...

Květnatá krajina obklopující zámek Nová Horka od jara až do podzimu doslova překypuje životem a její objevování je stejně inspirující jako hluboká minulost ukrytá ve zdech šlechtického sídla a až do roku 1945 domova hraběcího rodu Vetter von der Lilie. Nově zpřístupněný zámecký areál představuje místo, kde se architektura snoubí s kulturní krajinou protkanou meandry řeky Odry a návštěvníkům nabízí odpočinek ve stínu lužních lesů i pod freskami zahradního sálu. Instalace v prostoru 1. NP nabízí návštěvnický okruh propojující interiér původní zámecké kaple s prostorem sala terreny a prostřednictvím expozice Kotvice akcentuje rovněž vazbu na kulturní krajinu bezprostředně obklopující zámek. Hlavní myšlenkou zámecké instalace je zdůraznit dobové propojení mezi kulturou a přírodou v rámci každodenního života aristokratického sídla v předmoderním období, a to prostřednictvím vzájemné komunikace oborů humanitních a přírodních věd.

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél meandrující Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury. V květnaté krajině lužních lesů se v polovině 18. století rodí nový barokní zámek, který si díky uměnímilovným aktivitám svých majitelů brzy vysloužil označení „malá Vídeň“. Za reprezentativní fasádou aristokratického sídla se však skrýval rovněž každodenní život šlechtického hospodáře, jeho péče o pole, lesy, louky, zahrady a celý konvolut kulturní krajiny obklopující zámecké sídlo. Šlechtické sepjetí s okolní krajinou je zvěčněno v příbězích novohorecké sala terreny a areál zámku je tak místem, v němž se snoubí příroda s historií. Baroko se zde prolíná s prapůvodními kořeny antické mytologie a svědčí o intimním spojení zdejších majitelů s okolní krajinou. 

Nepřehlédněte

Muzeum (nákladních) automobilů Tatra Kopřivnice v roce 2024

Rok 2024 byl pro Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice v mnohém zásadní a přelomový. Od 1. dubna došlo k připojení dřívějšího Technického muzea Tatra, prezentujícího osobní automobily, k Muzeu nákladních automobilů Tatra. Nově vzniklé Muzeum Tatra Kopřivnice, nadále pobočka Muzea Novojičínska, tak nyní spravuje tři objekty: Muzeum nákladních automobilů Tatra (MNAT), Muzeum osobních automobilů Tatra (MOAT) a Depozitář Slovenské strely. 

Temná dystopie „Labyrint světa a Ráj srdce“ na křižovatce literárních žánrů

Kulturní odkaz Jana Amose Komenského, z něhož si lze udělat představu o autorově myšlení, se dochoval zejména v jeho bohaté literární tvorbě. Mnohé Komenského knihy a spisy mají filozofický a didaktický charakter, ale zároveň obsahují vypravěčské prvky příznačné pro beletrii. Smysl pro napětí, fantazii i humorné postřehy se projevují v temném alegorickém příběhu Labyrint světa a Ráj srdce předznamenávajícím pozdější dystopie.