Vánoční koledy s obřadní zelení na Frenštátsku a Frýdecko-Místecku
Jan Amos Komenský v napínavých příbězích dvou dobrodružných románů
Barokní myslitel, filozof, literát a humanista Jan Amos Komenský se dvakrát ocitl v centru napínavého vyprávění dobrodružných románů. Jako vedlejší postavu si ho vybrali spisovatelé Václav Fryček a Miloš Václav Kratochvíl, kteří ho uvedli do světa beletristické fikce. Komenský se stal postavou exotických příběhů zasazených mezi evropský a americký kontinent, ale oba autoři zachovávají historickou podstatu i kulturní identitu jeho osobnosti.
Výročí 70. let od otevření první expozice Jana Amose Komenského ve Fulneku
Během dlouhé sedmdesátileté historie bývalého Památníku Jana Amose Komenského ve Fulneku prošlo muzeum mnoha proměnami s různými expozicemi. My v následujícím příspěvku zohledníme především jeho složité počátky a první období po 2. světové válce, kdy začalo docházet k obnově historického objektu i přípravám na první expozici.
VELKÁ JÍDELNA ZÁMKU V KUNÍNĚ V PROMĚNÁCH DOBY
Zámek v Kuníně začali obývat od roku 1895 noví majitelé: významný brněnský podnikatel rytíř Victor Bauer (1847-1911) a jeho manželka Marietta Bauerová-Chlumecká (1856-1911). Celá domácnost se měla stěhovat čtyřikrát do roka. V zimě zůstávali v Brně ve svém domě ve městě na Velkém náměstí 29 (dnes Náměstí svobody), na jaře pobývali na předměstí v zámečku na Hlinkách (kde se nacházela také cukrová rafinerie), začátek léta pak trávili na zámku ve Spálově a konec léta v Kuníně. Na podzim se vraceli do zámečku na Hlinkách.
HRDINA HERKULES NA ZÁMKU KUNÍN
Víme, že se jmenoval Anton Benedikt Juncker, byl hejtmanem granátnické kompanie Harrachova pluku a na některém z obrazů na nás patrně dodnes shlíží z galerie důstojníků pluku hraběte Harracha na zámku v Kuníně.
Adam Kašpar na výstavě Poklady země
Malířské dílo Adama Kašpara patří navzdory mládí svého autora k nejzajímavějším a nejoceňovanějším součástem dnešní české výtvarné scény. Adam Kašpar je absolventem Akademie výtvarného umění, to samo však říká jen málo o tom, čím se vlastně Adam ve své tvorbě zabývá. Jeho malířským plátnem je nejširší a nejpůvodnější svět, který nás obklopuje, Příroda s velkým P.
Návleky ke krpcům z kozí srsti
Ukázka rekonstrukce výroby součástky oděvu beskydského pastevce
LIDÉ A ŽIVOT VE FRENŠTÁTĚ
Výstava fotografií ze sbírek muzea představí život frenštátské společnosti ve 20. století. Přiblíží všední i sváteční dny obyvatel města, významné události, slavnosti, výlety nebo gulášové partie.
Provaz z konopí
V minulosti si beskydští hospodáři sami vyráběli provázky a tenčí provazy z konopné koudele na primitivních provaznických vozících.
ARCHAICKÁ VELIKONOČNÍ VAJÍČKA Z LICHNOVA
Na našem YouTube kanálu jsme zveřejnili video s postupem zhotovení lichnovského velikonočního vajíčka.
LOJOVÉ SVÍCE Z KONZERV / TALLOW CANDLES FROM CANS
Lojové svíčky byly zejména v tradičním lidovém prostředí mnohem více rozšířené než drahé voskové svíce, které se používaly pouze k výjimečným obřadním a svátečním příležitostem.
"PRAVĚKÉ" KOPŘIVOVÉ ŠATY/ "PREHISTORIC" DRESS MADE OF NETTLE FIBER
Zatím nejnáročnějším výstupem z dlouhodobého intenzivního výzkumu a experimentování s vláknem kopřivy dvoudomé v Centru tradičních technologií Příbor jsou kopřivové šaty. Abychom prozkoumali co nejdůkladněji možnosti využití kopřivového lýka v dávné minulosti, nepoužili jsme na jejich zhotovení žádné moderní ani kovové nástroje. Šaty jsou plně funkční a doplněné o celou řadu součástek. Video je poskládáno se záznamů, které byly postupně pořizovány během procesu výroby šatů v letech 2020 až 2022.
Neobvyklá velikonoční výstava ukazuje jeden z nejstarších souborů velikonočních vajec
Tajemná černá vejce zdobená prastarými symboly a červenými skvrnami, které připomínají krvavé slzy
Cena Patrinomium pro futuro putuje na zámek do Kunína
V oblasti péče o památky neexistuje v tuzemsku hodnotnější ocenění. Od roku 2014 Národní památkový ústav (NPÚ) uděluje ceny s názvem Patrimonium pro futuro, což v překladu z latiny znamená dědictví pro budoucnost.Cenu za příkladnou správu a prezentaci památky převzali na jubilejním 10. ročníku Ceny Patrimonium pro futuro PhDr. Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín a PhDr. Pavel Slavko, kastelán státního hradu a zámku Český Krumlov.
OBRÁZEK NA PAMÁTKU
Díváte se na vzácnou starou fotografii v rámečku s věnováním. Pochází z pozůstalosti posledního majitele zámku Dr. Victora Bauera. Ožívá s ní příběh dvou mladých mužů a jejich bezstarostného dvoutýdenního setkání, zakončeného návštěvou na zámku v Kuníně: „Na památku radostného přátelského setkání od 23. září do 6. října 1899 arcivévoda Jindřich, poručík.“
HARRACHOVSKÁ ZAHRADA ZÁMKU V KUNÍNĚ
Harrachové patřili mezi milovníky a zakladatele zahrad. Proslavená byla barokní zahrada jejich zahradního paláce na předměstí Vídně i krajinářský park a proslulé skleníky s exotickými rostlinami u zámku Prugg v Brucku an der Leitha. Svou stopu zanechali Harrachové rovněž v zahradě zámku v Kuníně, která vznikla současně se stavbou barokního zámku.
OBRAZ ARCIBISKUPA KOHNA NA ZÁMKU V KUNÍNĚ
Malý střípek z historie zámku. Při vstupu do bývalé zámecké kaple si návštěvníci mohou povšimnout barevného tištěného obrazu v poškozeném rámu. Představuje olomouckého arcibiskupa Theodora Kohna. Podle inventáře zámku se v roce 1908 nacházel právě v tomto pokoji, který se tehdy nazýval 3. Schindlerovským pokojem („3. Schindlerzimmer“) a sloužil jako pohostinský pokoj pro ubytování významnějších návštěv: v inventáři je zmíněn jako barevný tisk arcibiskupa Kohna ve zlatém rámu („Farbendruck Erzbischof Kohn in Goldrahmen“).
Ohňová koule nad Kunvaldem 1786
„12. tohoto měsíce odpoledne také zde s velkým úspěchem nehledě na nepříznivé počasí vystoupal do výše první vzdušný balón v zemi, a to v zahradě hrabat Dietrichsteinů v Židlochovicích a přibližně za dvě minuty zmizel přihlížejícím z dohledu. Očitými svědky toho byli mezi mnoha dalšími paní kněžna Piccolomini, která uvolnila balón přeřezáním lana, na kterém byl upevněn, neapolský zplnomocněný ministr markýz Somma, zdejší zemský pan gubernátor a jeho paní manželka, dále hejtman Laudonova pluku pan hrabě Canal, kteří nad tím všichni cítili výjimečné potěšení. Co při tom ale ještě bylo zejména pozoruhodné je, že hořící vzduch připravila a tím balón naplnila samotná hraběnka z Dietrichsteinu, manželka pana nejvyššího štolby. Na něm se nacházel připevněn lístek, napsaný v německém a českém jazyce, který sliboval každému, kdo balón nebo oznámení místa a hodiny, kde přistál k zemi, přinese zpět, dobrou odměnu.“
Mezinárodní setkání přadlen a přadláků v CETRAT Příbor I
Za měsíc se do Příbora sjede 80 přadlen a přadláků, kteří v piaristické zahradě budou příst na kolovratech, vřetenech a drugách.