Adam Kašpar na výstavě Poklady země

Malířské dílo Adama Kašpara patří navzdory mládí svého autora k nejzajímavějším a nejoceňovanějším součástem dnešní české výtvarné scény. Adam Kašpar je absolventem Akademie výtvarného umění, to samo však říká jen málo o tom, čím se vlastně Adam ve své tvorbě zabývá. Jeho malířským plátnem je nejširší a nejpůvodnější svět, který nás obklopuje, Příroda s velkým P.

Adam Kašpar na výstavě Poklady země

Cesty jeho imaginace, mnohými považované za přísně vědecky objektivní, jsou ale vedeny silami, které sídlí v našich tělech a smyslech, silami, jejichž produktem jsou spíše bohové a hrdinové než logikou podepřené tabulky a vzorce. Odpovídá tomu mimo jiné i topografie Adamova malířského putování, která je vystavěna zcela v souladu s naším obecným pohledem na okolní svět, který se skládá z nebe nad našimi hlavami, země, po které chodíme a „podsvětí“, které je našim zrakům většinou skryto kdesi v hlubinách. Právě v tomto schématu nacházíme i tři základní oblasti Adamova malířského zájmu – astronomií zkoumanou a uranickými božstvy obývanou Oblohu, geologií popsané a chtonickými božstvy ovládané Podsvětí a Zemi, věčné bojiště, obhospodařované od věků bytostí zvanou Člověk.

Na výstavě Poklady země se máte možnost seznámit právě s „geologickými“ obrazy, které se nejvýrazněji pojí s tématem naší výstavy. V galerii níže Vám však nabízíme i ochutnávku dalších prací, z ostatních tematických oblastí, kterým se Adam věnuje, tedy les (například obraz Mikrokrajiny s mechy a játrovkami u Hučivé Desné) a nebe (například Galaxie M104).