Kontakt:
Zámek Nová Horka
tel: 553 034 734
e-mail: zamek.horka@muzeumnj.cz
Kryštof Hyvnar
tel: 605 530 390
e-mail: krystof.hyvnar@muzeumnj.cz
Mgr. Markéta Máchová
tel: 739 428 235
email: marketa.machova@muzeumnj.cz
V březnu 2024 začaly v přírodní rezervaci Kotvice probíhat stavební práce v rámci projektu „Obnova mokřadních ekosystémů v PR Kotvice“. Práce jsou plánovány na období březen 2024 až březen 2025.
Pohyb v dotčené části rezervace je z důvodu bezpečnosti zakázán. V rezervaci se bude pohybovat těžká technika. Uzavřena je také část naučné stezky mezi Novou Horkou a bývalým železničním mostem u rybníka Kotvice.
Z těchto důvodů nebudou probíhat některé edukační programy pro školy. Jde o tyto programy: Vodní organismy, Hmyz a rostliny lučních ekosystémů. Program Ptáci lužního lesa a rybniční soustavy lze po telefonické domluvě přesunout do jiné části CHKO Poodří.
Milí návštěvníci, nabízíme vám pestrou škálu atraktivních vzdělávacích programů pro mateřské, základní i střední školy a zájmové skupiny. Základem nabídky je program ke stálé expozici Přírodní rezervace Kotvice, přírodovědné terénní programy a přednášky a jiné tematické programy.
Těšíme se na vaši návštěvu!
Číst víceSoučástí stálých expozic na zámku Nová Horka je také přírodovědná expozice, která přibližuje jedinečnost okolní krajiny krajiny lužních lesů a rybníků v Poodří.
Číst víceProgramy přímo v terénu jsou kvalitní alternativou výuky přírodovědných předmětů.
Číst víceTerénní program je zaměřen na pozorování ptáků v lužním lese a na rybniční soustavě pomocí monokulárního a binokulárního dalekohledu. Na závěr s žáky provedeme zápis z terénního pozorování.
Program je zaměřen na pozorování vodních organismů. Pomocí sítěk žáci loví živočichy a určují podle klíče. Svá pozorování zaznamenají jednoduchými nákresy.
Program se zaměřuje na poznávání nejkrásnějšího období v lužním lese. Tato část roku se vyznačuje neobyčejnou bohatostí bylinného podrostu, která již v květnu postupně zaniká. Prvními posly jara jsou sněženky, v krátkém sledu rozkvétají další jarní byliny tzv. jarního aspektu lužního lesa. Období, kdy nejsou stromy olistěny, nabízí zvýšenou viditelnost a možnost pozorovat drobné pěvce v korunách stromů.
Program probíhá v zimním období vegetačního klidu, kdy si všímáme u rostlin jiných určovacích znaků než květů nebo listů. Jednotlivé druhy dřevin určíme podle pupenů a charakteristického obrazu kůry. Svá pozorování žáci zapíšou a zakreslí dané znaky.
Pro studenty středních škol jsou připraveny přednášky prezentující základní ekosystémy v Chráněné krajinné oblasti Poodří.
LUŽNÍ LESY V POODŘÍ
Budou představen tato témata: jarní aspekt, patrovitost lužního lesa, význam pravidelných rozlivů na lužní les, trvalé a periodické tůně, proměny lužního lesa během roku
RYBNÍKY V POODŘÍ
Bodou představena tato témat: rybník jako ekosystém, rybniční soustavy, rybník jako ekosystém, potravní vztahy, péče o rybníky, litorál jako útočiště a hnízdiště
Na nejrůznější umělecká zpracování tzv. zastavení křížové cesty můžeme narazit při svém putování po vlastech českých v kostelích a chrámech, ale také v přírodě podél poutních cest a stezek. Ne všichni umíme detailně odvyprávět příběh, který vyobrazují. Přitom se stačí na chvíli zastavit a zamyslet. Jaká je symbolika křížové cesty? Jaký je její význam v křesťanské kulturní tradici? Co znamenají jednotlivá zastavení? Můžeme v souvislosti s ní používat slovo komiks? O těchto otázkách si budeme povídat nejen v čase velikonočním, ale také v průběhu celého roku. Možná "promluví" i některý z obrazů.
Číst víceNa jaře založíme vyvýšené záhony a vysejeme do nich semínka zeleniny, bylinek i kvetoucích rostlin. Děti se seznímí s jednotlivými druhy vysázených rostlin. Vprůběhu vegetačního období budeme vše kontrolovat a opečovávat. Po sklizni plody z vlatní zahrádky děti využijí pro další tvoření ve škole (kytička pro maminku, sušené bylinky do voňavých pytlíčku nebo mýdel, slaměnky k dekoracím). Program je koncipován jako dlouhodobý projekt na období od jara až do podzimu.
Číst víceProstřednictvím informačních tabulí se seznámíme s dřevinami a ptáky žijícími v parku. Rozeznáte buk, dub a habr od lípy? Rostou v zámeckém parku cizokrajné stromy? Můžeme zde také pozorovat mnoho druhů ptáků. Proč je pro ně park příhodným místem k životu? V programu se naučíme používat pozorovací dalekohled.
Číst víceKontakt:
Zámek Nová Horka
tel: 553 034 734
e-mail: zamek.horka@muzeumnj.cz
Kryštof Hyvnar
tel: 605 530 390
e-mail: krystof.hyvnar@muzeumnj.cz
Mgr. Markéta Máchová
tel: 739 428 235
email: marketa.machova@muzeumnj.cz