Příklady bydlení ve městech Nový Jičín, Opava, Příbor a Štramberk
Adam Kašpar na výstavě Poklady země
Malířské dílo Adama Kašpara patří navzdory mládí svého autora k nejzajímavějším a nejoceňovanějším součástem dnešní české výtvarné scény. Adam Kašpar je absolventem Akademie výtvarného umění, to samo však říká jen málo o tom, čím se vlastně Adam ve své tvorbě zabývá. Jeho malířským plátnem je nejširší a nejpůvodnější svět, který nás obklopuje, Příroda s velkým P.
Svět podle Felixe aneb raně sudetská odyssea. Příběh třetí: Kravařská bestie
První zprávy o zadávených ovcích začaly sedláky na Kravařsku děsit koncem srpna roku 1812. Venkované mluvili o neznámém divokém zvířeti, které se až příliš rychle pohybovalo zdejší krajinou. Jednou se objevilo v okolí Fulneku a hned na to v Nové Horce, vzápětí v Bílovci a nedlouho na to jej spatřili vesničané v Kuníně. Vnikalo do stájí, kde po sobě zanechávalo roztrhaná těla ovcí a velmi často i zadávené psy. Ti byli podle údajů kronikáře cílenou kořistí a šelma je údajně zabíjela s obzvláštní zálibou.
Svět podle Felixe aneb raně sudetská odyssea. Příběh druhý: Kauza kantharidin
Příběh neobjasněné smrti dochovaný na stránkách kroniky Felixe Jaschkeho nám pomáhá mírně poodhalit mlhu a za jevištěm velkých dějin spatřit rovněž osudy nepatrných. Události z června roku 1756 se nedochovaly v žádných oficiálních záznamech a je zřejmé, že je fulneckému kronikáři vyprávěl některý z pamětníků. Slyšel je v hospodě, na náměstí během jarmarku, vyprávěl se za zimních večerů během přástek. Na tyto otázky již odpověď nikdy nenajdeme. Nicméně i přes tyto nejistoty nám událost odhaluje krajinu Kravařska i každodenní život zdejších lidí na sklonku baroka.
Přednáška: STOLETÍ UKRAJINSKÝCH ZÁPASŮ S RUSKEM
Přednáška prof. PhDr. Jiřího Lacha, M.A., Ph.D. Století ukrajinských zápasů s Ruskem proběhne ve čtvrtek 24. 3. 2022 v Žerotínském zámku v Novém Jičíně.
Před branami Kravařska. Klokočůvek (Klein Glockersdorf) na počátku 19. století očima slezského intelektuála
Slezský polyhistor doby předbřeznové Faustin Ens znal Klokokočůvek jako místo v jižní části opavského knížectví. Prostor, kde již od středověku žila vesnická komunita na zemské hranici protínané řekou Odrou. Údolí zastavěné dřevěnými statky a chalupami na rozhraní tří panství.
Nelehká cesta k vzdělanosti. Venkovští kantoři a vesnické školy novojičínského panství na sklonku 18. století
Fojtova dcera vypověděla, že když jednou zůstala s kantorem sama, „hodil mě na lůžko, obnažil mě a zlé věci se mnou činil“. Úředník Křižan dal Václava Kotka předvolat, nicméně během konfrontace se nechal kantor strhnout k „drzým a mstivým slovům“ a k Zuzaně Herzmanské zvolal, že ji na ulici odstřihne její dlouhé vlasy.
Knihy a jejich příběhy. Na okraj výzkumu novojičínské farní knihovny
Knihy dochované v regálech novojičínské farní knihovny jsou spojeny s osudy Tovaryšstva Ježíšova nejen s ohledem na značné množství jezuitských autorů, ale řadu z nich si zdejší faráři přinesli ze svých studií v olomoucké koleji.
Opus animatum aneb kontemplace v pohybu
V rámci krátkých animací před vámi na pár okamžiků ožijí výtvarné koncepty olomouckého malíře Martina Antonína Lublinského a mědiryty Leonharda Heckenauera, Christopha Heisse či Georga Christopha Kiliana.