Území:
Podsbírka Historie Příbor se v současné době skládá z historické sbírky bývalého městského příborského muzea a části historické sbírky městského muzea Štramberk. Většina sbírkových předmětů pochází z Příbora, Štramberka a okolí těchto dvou měst. Jedná jak o předměty získané činnostmi muzejních společností stojících u zřízení muzeí v Příboře a Štramberku, tak artefakty získané pozdějšími dary a koupěmi. Většina sbírek pochází z inventářů měšťanských domácností, a jen část má původ v inventářích venkovských usedlostí. Ve sbírkách jsou ve větším počtu zastoupeny sakrálie z Příbora a jeho okolí (z měšťanských a venkovských domů, kostelů a kapliček) a také předměty z kabinetů příborských škol.
Předměty:
Základ dnešní příborské sbírky se utvářel ve dvou obdobích - od roku 1911 do roku 1938 a v letech 1945 až 1959. V současné době je sbírka stále průběžně doplňována. Příborské i štramberské sběry obsahují především předměty spojené s bydlením, vybavením domácností a duchovní kulturou. Zastoupené hlavně předměty z Příborska, Štramberska a okolí. V této sbírce se nachází kovové předměty (klíče, zámky, lucerny, svícny), dřevěné skulptury (sochy a drobnější plastiky světců), kachle, liturgické předměty (kříže, přenosné oltáře, svícny, růžence, žehnáčky apod.), předměty vztahující se k hospodářství - domácí inventář (ošatky, nádobí, radlice, vidle apod.). Nedílnou součástí sbírky jsou školní artefakty (školní pomůcky, modely, tabulky, výkresy, učebnice, hudební nástroje, mapy apod.). Pouze malé množství muzeálií se vztahuje k piaristické koleji (mandl, zámek, okna, předměty, sklenice). Výjimečný je soubor tzv. šturců různých velikostí a množství drobných poloprofesionálních a lidových plastik patronů z výklenků měšťanských domů. Významným fenoménem, který je ve sbírkách zastoupen je příborské betlemářství, které nabylo na významnosti především na přelomu 18. a 19. století. Betlémové figurky ve sbírkách většinou představují solitéry nedochované v betlémových kompletech. K nejstarším sbírkám patří předměty vážící se k příborským cechům. Jedná se např. o korouhve, cínové nádobí, vilkum, cechovní truhlici, cechovní symbolické a obřadné artefakty. Z textilního materiálu jsou ve sbírkách zastoupeny příborské oděvy z 19. století a archaické oltářní přikrývky (dle výšivky datované patrně do 18. století).
Období:
Sbírka obsahuje především předměty prezentující každodenní život měšťanské společnosti a soužití české a německé kultury a o předměty kultury duchovní. Nejstarší soubor předmětů je datován do období 16., 17. a 18. století. Převážná část předmětů pochází z 19. a 20. století. Pozdně středověký původ mají například plastiky pocházející ze zaniklého kostela ve Větřkovicích, ze 17. století jsou cechovní cínové předměty, k roku 1694 je datován původní zámek z piaristického kláštera.