Založení evangelické školy v Hodslavicích a povolání prvních učitelů z horních Uher spadá do období zavádění tereziánského školního řádu, který významně proměnil poměry rovněž v tradičním katolickém prostředí. První evangeličtí kantoři se tak v Hodslavicích museli na prahu 19. století vyrovnávat se stejnými obtížemi jako jejich katoličtí kolegové a nálada v obci do velké míry závisela na vzájemném vztahu mezi pastorem a učitelem. Navíc skutečnost, že provoz evangelické školy v podstatě financovala místní obec, ovlivňovala sociální postavení zdejších učitelů, což ostatně dokazují i různorodé podnikatelské aktivity Jiřího Palackého.
Škola a dům
Na rozdíl od okolních katolických triviálních škol, jejichž provoz byl částečně podporován hospodářským úřadem novojičínského panství v roli patrona, ležely veškeré náklady na provoz evangelické školy v Hodslavicích na bedrech zdejší obce.
-
Pastoři a učiteléV prosinci roku 1794 přišel ze Vsetína do Hodslavic pastor Jan Pilečka, který se vzhledem k svému náboženskému zápalu a horlivosti dostal během několika let do sporu s okolními kaplany a faráři. Duchovní, který křtil čtyři roky po svém příchodu Františka Palackého, vysluhoval každou třetí neděli německé bohoslužby a ve vesnici vydržel až do roku 1836.
Číst více -
Rolnická usedlost a evangelická školaKromě úřadu evangelického učitele zastával Jiří Palacký v Hodslavicích rovněž práci obecního písaře, obchodníka se dřevem, provozoval povoznictví a hospodařil na chalupnické usedlosti, v níž až do roku 1820 současně vyučoval.
Číst více -
Sedláci a chalupníciZ doby dětství Františka Palackého se nedochovaly o vzhledu otcovy chalupy žádné bližší zprávy, a tak lze alespoň nahlédnout do usedlosti jeho strýce, otcova bratra Ondřeje. Tento příležitostný tkadlec hospodařil rovněž jako chalupník a inventář sestavený po jeho smrti v roce 1813 dokumentuje majetkové zázemí rolnické rodiny v této podhorské obci.
Číst více