Jádrem programu nazvaného Misterios del Amor je hudební odkaz sefardských Židů, který je hlavním vyjadřovacím prostorem Elišky Tesařové. Postupně zazní písně, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Písně zahrnují celou paletu lidské emocionality od poloh hluboce pohnutých až po čistou radost z bytí, ze života. Významnou část repertoáru tvoří ukolébavky, které zpívaly matky svým dětem. Ač jde formálně o světskou hudbu, jsou ve své podstatě tyto písně hluboce duchovní. Krom hluboce emotivních sefardských písní zazní také instrumentální hudba podobného náboje a inspirativnosti ze středomořské oblasti.

Sefardi jsou komunita španělských Židů, kteří byli ze Španělska definitivně vyhnáni roku 1492 jako výsledek dlouhé reconquisty. Od té doby putují Evropou a hledají místo k spočinutí, které nacházejí hojně ve středomořských zemích. Jejich písně a kultura v těchto oblastech jsou živé dodnes. Temperamentní písně jsou plné emocí, v melodiích a textech se odráží nejen touhy jednotlivců, ale zaslechneme v nich bolestné i nadějeplné tóny odkazující na pohnuté dějiny tohoto národa.

Dávné osobní zpovědi ve vyhrocených situacích (osudy žen a milenek, povzdechy z vězení) jsou i v dnešní době překvapivě blízké mnoha situacím, kdy láska a naděje je to jediné, co lidem zbývá. Dále mohou zuřit války a konflikty, viry a nemoci, ale tímto koncertem si opět připomeneme, že pro lásku má smysl žít a za život z lásky má smysl bojovat.

Interpreti:

Soubor Plaisirs de Musique byl založen v roce 2013 a specializuje se na autentickou interpretaci hudby starších stylových období. Projekty souboru Plaisirs de Musique jsou realizovány pod uměleckým vedením Jana Čižmáře. Členy souboru jsou přední evropští profesionální hudebníci hrající na dobové nástroje, ale i zpěváci či odborníci z oblasti historického tance a divadla.

Plaisirs de Musique:
Eliška Tesařová – zpěv, perkuse
Marian Friedl – kontrabas
Marta Kratochvílová – flétny
Kamil Slezák – perkuse
Jan Čižmář – loutna, teorba, kytara

Všichni jste srdečně zváni v sobotu 9. listopadu od 18 hodin do Muzea nákladních automobilů Tatra.

Informace ke Svatováclavskému hudebnímu festivalu a detailní program naleznete zde:

Předprodej vstupenek:

Plaisirs de Musique