V rámci akce "Černá řemesla na hradě 2023", kterou pořádá město Štramberk, proběhla na Trúbě 9. - 10. 9. 2023 další experimentální tavba bronzu, kterou provedl Národní geopark Podbeskydí, Muzeum Šipka Štramberk (pobočka Muzea Novojičínska, p. o.) a mistr kovář Jan Lokajíček.
Jak taková tavba probíhá se dozvíte níže ve fotogalerii.
text a foto: Mgr. Radka Knápek
účastníci: Bc. Jan Lokajíček (mistr kovář), Ing. Dalibor Kvita (Národní geopark Podbeskydí), Mgr. Radka Knápek (Muzeum Novojičínska - Muzeum Šipka), Mgr. Aleš Knápek (Muzeum Novojičínska)
Fotoalbum
10) Zde jsou formy, které si dáte do pece předehřát na 200°. Formy jsou keramické/šamotové, předem vypálené. Lejeme na ztracený vosk. Tzn. že předmět, který si chcete z kovu odlít si nejprve musíte vymodelovat z vosku i s nálitkem, obalit jemnou keramickou hlínou, vypálit. Během výpalu vám vosk vyteče a ve formě tím pádem zůstane dutina, do které pak nalejete žhavý bronz a po zchladnutí a rozbití formy budete mít svůj předmět z kovu.
16) Povedlo se. Všechen bronz zatekl kam měl, nic se neucpalo, nepopraskalo, nevyšel zmetek. Tento pokus můžeme tedy považovat za úspěšný. V další fázi se odřízne nálitek (taková ta trychtýřovitá věc, která vytrčuje ze sekerky a nemá na ní co dělat), obrousí se mírné výrůstky, poladí se ostří, nasadí na toporo a může se sekat.
17) Tady je příklad letošního zmetka. Toto mělo být další kladivo, ale materiálu bylo ve formě málo, čili bychom neměli na co to kladivo nasadit. Co děláme se zmetky? Buď si je necháme do výuky jako příklad, kdy se to nepovede nebo je přetavíme a zkusíme to znovu. Přetavovalo se i v době bronzové, takže se dá říct, že vlastně i tento pokus vyšel. Tohoto zmetka jsme přetavili.
19) Tady je přehled úspěchů z minulých taveb. Na slunečním symbolu (kolečko s křížkem) je vidět celý postup výroby - vymodelování předmětu z vosku i s nálitkem, oplácání hlínou, vypálení formy, kdy vám pak vosk vyteče a uvnitř formy zůstane po voskovém předmětu otisk/dutina, pak formu předehřejete během tavby na 200°, nalejete do ní tekutý bronz, zchladíte v písku, pak ve vodě, rozbijete formu, vyjmete předmět, odstraníte nálitek a pak už si jen pohrajete s broušením a leštěním povrchu, aby jste to měli krásně "zlaté".
20) Druhý den tavby jsme odlili štramberký "Meisterstück", dýku typu Gamów, která je thrácko-kimerijského původu z Příčernomoří. Je to přechod mezi dobou bronzovou a železnou. Čepel dýky je železná, prolamovaná rukojeť bronzová. Jedná se tedy o bimetalický nástroj. Byla nalezena na Kotouči v roce 1944 spolu s bronzovými náramky. Originál, stejně jako ostatních předmětů, které odléváme, můžete vidět v expozici Muzea Šipka ve Štramberku. Tato dýka tam ale bude bez železné čepele - ta bohužel neodolala zubu času. V dalším kroku je u dýky potřeba odstranit nálitek (ta trychtýřovitá věc co trčí na konci rukojeti) a tyčinky po obou stranách, dál dočistit bordel z formy a vyleštit slinami, pískem, popelem a jelenicí.
24) Nesmí chybět sluneční symbol. Pohledem na Kotouč od Poodří zjistíme, že mezi jeho dvěma vrcholy vychází Slunce, což pro lidi v minulosti muselo být zřejmě magické a možná proto se na Kotouči našlo sedm bronzových pokladů z doby bronzové a jeden poklad z pozdní doby kamenné (obří měděný brýlovitý závěsek a obří stříbrná puklice - nejstarší dosud známý stříbrný předmět na sever od Alp). U slunečního symbolu se odstraní nálitek, obrousí se krupičkový povrch, a přeleští.