Nit zhotovená ze slámy

Hojně využívaným materiálem v tradiční kultuře byla sláma. Ta nacházela své uplatnění k podestýlání dobytka, drobné kousky se přimíchávaly do hmoty, z níž se dusala hliněná podlaha, slaměnými došky se pokrývaly střechy a slaměná povřísla se používala jako běžný vázací prostředek. Široké uplatnění našla zejména coby surovina k pletení. Výhodou produktů ze slámy byla jejich poměrně nízká hmotnost a snadná dostupnost.

Nit zhotovená ze slámy

Pro výrobu praktických předmětů se nejčastěji využívala technika spirálového vrstvení pevně kroucených pramenů slaměných stébel. Jednotlivé prameny se stahovaly lipovým lýkem, štípaným prutem, štípanými kořeny nebo i provázkem či pevnou nití. Touto technikou vznikaly ošatky, koše, uzavíratelné nádoby s víkem, včelí úly, pokrývky hlavy a mnohé další artefakty. Ovšem v několika evropských pohádkách se objevuje jeden náročný a těžko splnitelný úkol, který spočívá v upředení zlaté nitky ze slámy. Jedná se sice o neuskutečnitelný úkol, který ale má svůj reálný základ. Z dlouhé žitné slámy se opravdu v minulosti zhotovovaly velmi tenké nitě, které svým vzhledem připomínaly zlatou přízi. Z nich bylo možné vytvořit velmi pěkné krajky aplikované i na oděvy.

Pro provedený experiment uskutečněný v Centru tradičních technologií v Příboře jsme použili cepem mlácenou slámu žita trsnatého. Slaměná nit se stáčí ve vlhkém stavu, není příliš pevná, ale velmi snadno se s ní pracuje a dobře drží tvar.

Text: Václav Michalička

Foto: Petra Vidomusová

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=LpY6QJDzegg&t=4s

Facebook:http://https://www.facebook.com/cetratpribor/


Fotoalbum