V druhém sále je představeno historické získávání nití a textilní výrobu v širokých souvislostech. Zde je k vidění vedle mnoha dalších zajímavostí i skutečná košile zhotovená z kopřiv.
Třetí sál je ve znamení přírodních přírodnin, které člověk v minulosti zužitkovával. Pozornosti zcela jistě neunikne klobouk z choroše, pařezová nádoba, košíky z kořenů, trávy a ostružníku, ošatka z orobince, čepice z vlákna borového jehličí, krajka z vlasů, slámy či koňských žíní a mnohé další.
Celá expozice je zakončena interaktivním experimentáriem, ve kterém si návštěvníci mohou velké množství rukodělných technik pod vedením zkušeného lektora vyzkoušet.
Expozice zaniklý svět rukodělné výroby je o vztahu člověka k přírodním surovinám, o touze přetvářet věci ke svým potřebám a poskytuje mnohá zamyšlení o vyčerpatelnosti a obnovitelnosti přírodních zdrojů. CERAT tak tvoří ideální místo pro chvilku odpočinku od moderních technologií a také vytváří prostor pro poučení a inspiraci ve zkušenostech našich předků.
V případě dotazů nás prosím kontaktujte na tel. 556 725 191, email: muzeumpribor@seznam.cz
Projekt: Rozvoj interaktivity stálé expozice Centra tradičních technologií Příbor
Dotační program „Podpora technických atraktivit v Moravskoslezském kraji v roce 2024“
V roce 2024 proběhla úspěšně realizace projektu ROZVOJ INTERAKTIVITY STÁLÉ EXPOZICE CENTRA TRADIČNÍCH TECHNOLOGIÍ PŘÍBOR dotovaná programem Moravskoslezského kraje PODPORA TECHNICKÝCH ATRAKTIVIT V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI 2024. Díky dotaci se podařilo posílit stálou expozici založenou na autentických artefaktech o interaktivní prvky. Ty teď zkvalitňují interpretaci prezentovaných kulturních jevů a také umožňují názorné uvedení návštěvníků do prezentované problematiky, čímž je značně navýšena jak prožitkovost, tak i atraktivita expozice. Aplikovány byly konkrétní interaktivní prvky, které funkčně rozšířily spektrum nabízených vjemů. Konkrétně se jednalo o rozšíření vybavení tzv. Experimentária, které je součástí stálé expozice „Zaniklý svět rukodělné výroby“. Nové pořízené nástroje umožnily návštěvníkům si vyzkoušet širší spektrum rukodělných technologií, čímž se dosáhlo efektu hlubšího poznávání minulosti i silnějších prožitků. Z tradičních nástrojů byly pořízeny 2 kolovrátky, 1 stužkový stávek, 2 hřebnenové stávky, 4 tkací rámy a 2 malé tkací rámky. Nástroje jsou využívany pro přímé zakoušení rukodělných technik v rámci prohlídky expozice.
Vedle tradičních nástrojů byl pořízen také kvalitní mikroskop pro propojení s již instalovanými audiovizuálními prvky. Díky němu mohou návštěvníci, jak v rámci běžné návštěvy muzea, tak při programech s organizovanými skupinami, důkladně prozkoumávat a poznávat přírodních materiály, které jsou prezentovány v rámci stále expozice.
Návštěvnická veřejnost, která v rámci Technotrasy cíleně vyhledává rukodělné technologie prezentované v Centru tradičních technologií Příbor, tak má možnost důkladnějšího, interaktivnějšího i atraktivnějšího seznamování s kulturním, ale také přírodním dědictví. Provoz těchto prvků zajišťují v Centru tradičních technologií Příbor pracovníci pobočky Muzea Novojičínska, kteří jsou svou erudicí specializováni na tradiční rukodělné technologie.