Před lety jsme se po zámku procházeli s dnes již zesnulým hrabětem Bedřichem Strachwitzem, po emigraci žil se svou rodinou v německém Stuttgartu a poté co rodina restituovala zámek ve Zdounkách tam žil střídavě v hájence, občas přijel na návštěvu do Kunína a jeho vyprávění a vzpomínky na staré zašlé časy jsme vždy doslova hltali. Pamatuji se, že za mnou jednou přišla mladičká hudebnice, která na zámku doprovázela prohlídky zámku hrou na kytaru a udiveně se zeptala: Prosím, hrabata ještě někde žijí? Já myslela, že už dávnou nejsou….

Šlechtické rody na zámek v Kuníně jezdí, jsou to neobyčejně noblesní, přátelští lidé, vyzařuje z nich pokora ke jménu, které nosí, závazek, který musejí předat dál svým nástupcům.

První velkou návštěvu jsme na zámku přivítali v roce 2000, kdy se uskutečnilo slavnostní znovu uložení ostatků hraběnky Walburgy. Slavnou mši tehdy sloužil ostravsko-opavský biskup František Václav princ Lobkowicz, z paláce Hohenems tehdy dorazil majitel paláce a pravnuk rakouského císaře Franz-Joseph hrabě Waldburg-Zeil se svým nejstarším synem. Princ Lobkowicz i hrabě Waldburg-Zeil již oba nejsou mezi námi, ale na zámku v Kuníně se objevovali ve společnosti dalších šlechticů velmi často. Například již v roce 2004 na slavnostním otevření zámku a velké mši v kostele. Tehdy dorazil i hrabě Kristián Kinský, rodák z Nového Jičína, majitel vodního hradu Heidenreichstein v Rakousku. Na zámku pak byl velmi často, takřka každoročně až do svého úmrtí. Také na něj zde rádi vzpomínáme.

Mohli jsme zde přivítat řadu dalších slavných a známých jmen, například v roce 2012 na velkém výročí kostela hraběnky Walburgy: Belcredi, Mensdorff-Pouilly, Podstatzky-Lichtenstein, Podstatzky-Thonsern, o rok později na vernisáží výstavy o generálu Loudonovi rovněž potomky rodu Loudonů z Vídně, Sedlnitzky z Choltitz, Bořek-Dohalský z Dohalic, Czernin z Chudenic, přijel i kníže Karel Schwarzenberg….

Řada z nich se na zámek vracela, Loudonové zde přijeli z Rakouska v roce 2017 a bylo jich 52. Je zde plejáda dalších velkých jmen, objevili se zde např. Czeikové z Badenfeldu z Rakouska, Vetterové z Lilie a Prankchové, potomci staroslavného rodu Zierotinů a můžeme pokračovat… Nemluvě o potomcích majitelů zámku v Kuníně, ale to je již samostatná kapitola.

Vítejte ve světě šlechty a aristokracie, který znáte ze seriálu Modrá krev. Na zámku v Kuníně se s ním můžete čas od času rovněž potkat. Nyní také na výstavě Modrá krev.